Faculty & Staff

ADMINISTRATION

TANYA PARKER

Executive Director

BARBARA WIREN

Upper Campus Director 

SEVERINE PLESNARSKI

Lower Campus Director/  IB PYP Coordinator

NICOLE BOMELI

Upper Campus Assistant Director/ MYP Coordinator

CHRISTEN RAMO

Lower Campus Assistant Director/ LC RTI & 504 Coordinator

DENISE LAING

ASP Director

JOE DIAZ

ASP Assistant Director

 
ADMINISTRATIVE STAFF

LIDINA SINGH

Special Projects Manager

LAUREN GROSS

Student Information Manager

VERA STRANGE

Lower Campus Nurse

E-MAIL

LAUREN CAUWELS

Upper Campus Nurse

LILLY WALLER

Admissions Specialist

PRAJAKTA RANE

IT Specialist

ANNIE CHEN

Business Manager

JUNE WATT

Upper Campus Receptionist

RIVA DAVIS

Data Clerk

AQUARIUS STATHAM

Lower Campus Receptionist

ANDREY ARSHUN

Facilities Manager

JULIO ORTIZ

Custodian

TEACHING SUPPORT STAFF

GRETHEL VAN EPPS

UC Language Lead

JOANN LEVI

PYP Lead Teacher/ UC RTI & 504 Coordinator

HEATHER APPLEBY JOHNSON

LC Counselor

YUAN CHEN

LC Language Lead

ROBERTA YOUNG

Special Education Director

SHAUYA SIAMI

UC Counselor

DELORES MONTGOMERY

Special Education Teacher (Upper Campus)

Steph_pic.jpg

STEPHANIE PEREZ

Speech/Language

Pathologist

Paige 

Neuenschwander

LC Media Specialist

JULIA SHIN

K-1 EIP

PATTI LAZENBY

ESOL (K-8)

MELANIE

MERCOGLIANO

Special Education Teacher (Lower Campus)

JENNIFER MILLER

Occupational Therapist

COURTNEY HUNT

UC Media Specialist

DESTINY REYNOLDS

2-3 EIP

KAYLA MACQUEEN

Reading Specialist

 
ELEMENTARY (K-5) SPECIALS

MANUELA SHEPHERD

Physical Education (K-3)

AUDREY EVERETT

Art (K-5)

Robinson_pic.jpg

WILLIAM ROBINSON

Physical Education (4-5)

LACY TAYLOR

Music (K-5)

CLASS BLOG
 
KINDERGARTEN

Julie Oling-

Valderrama

English 

STACY SCHEER

English

PATRICIA STAINES

Spanish

JESSICA HARKNESS

English

VLADIA LARTEY

French

KIMBERLY HSU

Mandarin

KIMBERLY KULHANEK

German

 
FIRST GRADE

JULIA ARMENTA

English

KATIE SPALLA

English

ANNA ROBERTSON

English

KATHLEN GOURDET

French

ELISA DELGADO

Spanish

KIMBERLY HSU

Mandarin

KIMBERLY KULHANEK

German

 
SECOND GRADE

SHANNA WELMAN

English

CATHERINE COYLE

English

WIEBKE BLAIR

German

STACY MCNULTY

English 

FLAVIA TERRADOT

French

JOSNIL CRUZ

Spanish

PEI HOU

Mandarin

 
THIRD GRADE

ALICIA RIVAS

English

SARA BRAUN

English

YUAN CHEN

Mandarin

HANNAH PRASS

English

MEREDITH KIM

French

ANDREA LLERENA

Spanish

CHRISTIN ADEIMY

German

 
 
FOURTH GRADE

EILENE EPPERSON

English

MARY-ELLEN MITCHELL

English

JOANN LEVI

English

YASMINE FOLLY-KOSSI

French

DAISY CHEN

Mandarin

GABY NUNEZ

Spanish

OLIVIA SHERMAN

German

FIFTH GRADE

SYLVIE WARMATH

English

ANTONIA MCCOY

German & English

PEI HOU

Mandarin

JENNIFER CAIRNS

English

MAUD DEVINE

French

DAISY CHEN

Mandarin

NILVA GONZALEZ

Spanish

 
MIDDLE GRADES (6-8)

JENNY BELL 

6th & 7th Language & Lit

DUDLEY GALLENBERGER

7th & 8th Language & Lit 

Dance

JACOB ROBINSON

7th & 8th Ind & Societies

KELLEY CIRINCIONE

6th & 8th Ind & Societies

EMILY SLATER

8th Science & Design

GRETHEL VAN EPPS

6-8 AC Math

SHIH-PING HARPER

Mandarin

GWENDALINA ROBERTS

German 

NISCIA BOUABCHA

French

NORMA FRANCO

Spanish

Rosamari Amezaga

6th & 7th Science

ALLISON MCGINN

6-8 Math

Robinson_pic.jpg

WILLIAM ROBINSON

Physical & Health Education (PHE)

 
PARAPROFESSIONALS & SUPPORT

AISIA SLATON

Knd English

Gammage_pic.jpeg

TAMMY GAMMAGE

Knd English

GABRIELA SANCHES

Knd French

CHRISTIN ADEIMY

Knd German

KELY MAMANI

Spanish floater para

JAMILETT BAZAN

Computer lab para

LUCIANA GERDTS

Knd Spanish

JESSICA MIRALLES

Knd English

Li_pic.png

SERENE LI

K & 1st Mandarin 

WIEBKE BLAIR

1st German

ISABELLE YOUDI

French floater para

HOLLEY BEAUCHAMP

LC PE Para

TAMI LAYE

UC Perm Sub